Jak zpomalit stárnutí pleti

Na stárnoucí pokožku se můžeme dívat podobně jako na projevy suché pleti či pokožky. Napětí a pružnost pokožky se snižuje, pozorujeme tmavnutí pokožky a vznik seborhoických bradavic. Podobně jako u suché pleti se vrásky prohlubují a jsou nápadnější. Vznikají nové vrásky kolem očí a úst a na čele. Na stárnutí má vliv klimakterium, změna a úbytek hormonů. Při stárnutí pokožky se objevuje ochlupení rtů a brady (hypertrichóza), dvojitá brada a klesají oční víčka.

V péči o pokožku je potřeba mít na paměti zásadu, že než léčit pokožku po jejím postižení, je důležitější prevence. Při procesu zpomalení stárnutí pleti hrají důležitou roli vitamíny, minerály a esenciální mastné kyseliny. A to nejen ve formě přípravku na stárnoucí pleť, ale také ve výživě pro celé tělo. Nedílnou součástí v prevenci před stárnutím pleti je pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Dostatečný pitný režim zajistí hydrataci pokožky. V prevenci proti stárnutí pleti je naprosto nezbytné vyhnout se kouření, zvýšenému příjmu uzenin, sladkých nápojů a potravin. Nezdravá strava způsobuje překyselení organizmu a to se může projevit na pokožce vyrážkou nebo uhříky. Pleť je unavená a šedivá. Vzniká celulitida a otoky na pleti.

.

.

info 

10 nejčastějších chyb, kvůli kterým pleť stárne rychleji.

 

Kouření x

Kouření ovlivňuje soudržnost buněk horní vrstvy pokožky a snižuje podíl látek, které jsou schopny vázat vodu. Tím nepřímo ovlivňuje vznik žilek na pleti. Nedostatečné prokrvení pleti vede k vyrážkám a dalším dermatologickým problémům. Dlouholeté kouření není vhodné pro pleť i z důvodu tvoření vrásek okolo úst. (Vzniká podobný efekt jako svírání rtů při pití brčka). Můžete být jakkoli krásně nalíčená, pokud si znečišťujete obličej dehtem, vaši pleti to nepřispívá.

 

Nepravidelný pitný režim x

Pro svěží pleť je nesmírně důležitý dostatečný příjem tekutin. A to převážně čisté pramenité vody. Zkuste své rostlině v květináči dávat to, co běžně pije Evropan a rychle poznáte, že budete mít po rostlině. Pokud si myslíte, že přeháníme, nalijte do květináče rostlinkám sladké energetické nápoje, pivo, mléko, koncentrované džusy, obarvené vody a v neposlední řadě kávu. Snad vám pro pochopení toho, jak je důležité pít čistou pitnou vodu v dostatečné míře pomůže pokus, který si sami můžete vyzkoušet a uznat, že přirozená voda je pro vás důležitá.

voda

Pokus: Kupte si svou nejoblíbenější květinu v květinářství. Přineste si ji domů, dejte ji do vaši nejkrásnější vázy, dolijte vodu a přidejte hnojivo, které se již běžně dodává při koupi květiny. Nechte ji stát 3-5 dnů a dolévejte jim vodu. Co se stane? Květina brzy zvadne, bude páchnout a vám bude smutno, že jste za své peníze koupili krásu, která je tak křehká. A stačilo tak málo. Každý den vylít vodu, byť obohacenou o výživné hnojivo, umýt vázu a dát květině čerstvou pramenitou vodu.

 

Podobně se někdy chováme ke svému tělu a ke své pleti. Nedostatečný přísun čisté vody, povede k tomu, že jsme vnitřně zaneseni jako ta voda ve váze. Je zbytečné, že si kupujeme drahé kosmetické přípravky a vnitřně jsme zaneseni a „páchneme“ podobně jako voda ve váze. A tak, než investovat peníze do drahé kosmetiky NEJPRVE dodržujte správný pitný režim. Až pak se poohlédněte po kosmetických přípravcích na oživení pleti a její hydrataci.

.

.

x Nevyvážená strava

V každým kosmetickém přípravku najdeme obsah kolik důležitých vitamínů, minerálů, omega mastných kyselin a další pleti prospěšné látky obsahují. O to více je potřeba tělu dodávat tyto prospěšné látky pravidelně ve stravě. Pro pomalejší stárnutí pleti je nezbytný dostatečný příjem vitamínu E a C, protože jsou významnými antioxidanty a zpomalují proces stárnutí. Silný antioxidační účinek je obsažen v zeleném či bílém čaji. Ve stavě nesmí chybět jídlo bohaté na omega mastné kyseliny z přírodních olejů, z nichž je zázračným přípravkem extra panenský olivový olej. Nezapomínejte na ryby, kvalitní zeleninu, ovoce, luštěniny.

.
.

xKonzumace alkoholu

Lidský organismus je odolný na alkohol do určité míry. Alkohol připravuje buňky o vodu, což vede k předčasnému stárnutí pleti, sušší pokožce a k tvorbě vrásek. Navíc spotřebovává důležité živiny včetně vitaminů A, B a E. Také škodí v krevních cévách, které rozšiřuje a vašemu vzhledu přidává léta.

 

 

xSolária

Mít snědou opálenou pleť je dnes in. Ženy jsou pro snědou pokožku ochotny udělat mnoho. Navštěvují solária, vystavují se slunci nebo se natírají mlékem či máslem na zhnědnutí pokožky. O škodlivosti solárií se spekuluje již mnoho let. Bylo provedeno nespočet studií. Závěr si budete muset udělat sami. V jednou výzkumu se odborníci zaměřili na návštěvníky solárií jimž bylo méně než 30 let. Z výzkumu bylo prokázáno, že návštěva solárií před 30 rokem života, zvyšuje o 75% riziko rozvoje kožního melanomu na rozdíl těch, kteří solárium nenavštěvovali. Protože narůstá počet nemocných navrhuje IARC (International Agency for Research on Cancer - Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) přísný zákaz užívání solária osobám mladším 18 let. Někteří lidé navštěvují solária právě z důvodu ochrany pleti před prvními slunečními paprsky v létě a alergií na slunce. Přesto by používání solária mělo být pouze výjimečnou záležitostí. Nezapomínejte na ochranu pokožky speciálními přípravky před a po opalování určených přímo do solárií. Z výzkumu vyplývá, že jak klienti tak provozovatelé solárií na ochranu pokožky zapomínají. Klienti mají pocit, že řízené opalování nemůže způsobit žádné problémy. Pohodlnost a vysoká cena kosmetických přípravků určených do solárií, nemůže vynahradit krásně opálenou pokožku a údiv našich přátel. Někteří provozovatelé solárií nemají rádi pokud používáte ochranné prostředky v soláriu. Znamená to pro ně více práce, protože po každém opalování musí solárium vyčistit. Pokud se vám to stane, zvažte zda jde skutečně o prvotřídní solárium a zda jejich služby jsou kvalitní. Životnost osvětlovacích trubic je 1000 hodin. Po této době se musí vyměnit. Mohou pro člověka vyzařovat škodlivé záření. Je logické, že pokud nedbají na kvalitu služeb, nebudou dbát na kvalitu a bezpečnost osvětlovacích těles v soláriích. 

.
.

xOpalování a nedostatečná ochrana před UV zářením

Chcete zamezit stárnutí pleti a uchovat si svěří pleť co nejdéle? Tak se před sluníčkem raději schovejte. Mimo to, že zpomalíte proces tvorby vrásek a pigmentových skvrn, nebudete pleť vystavovat UV záření. Kdyby UV záření pronikalo přímo na naši zem, byly by jeho účinky na život smrtící. Naštěstí se však při dopadu na Zem rozptyluje v ionosféře a v ozonosféře. Čím déle UV záření prochází atmosférou, tím menší je jeho působení na zemském povrchu. UV záření neproniká do hloubky lidských tkání, proto našim nejcitlivějším orgánem je pokožka (pleť a okolí našich očí). UV záření prochází pleti jen do hloubky 0,6 mm. Dostatečná dávka UVA vyvolá zhnědnutí kůže a UVB paprsky způsobí zčervenání kůže, záněty pokožky a puchýřky. UV záření ovlivňuje pleť ve všech vrstvách. Způsobuje zhrubnutí povrchové vrstvy pleti a úbytek kolagenních vláken.

 

x Pesimistický pohled na svět

Pokud se často mračíte, mhouříte oči či krčíte čelo, počítejte s tím, že mimické vrásky na sebe nenechají dlouho čekat. Zkuste se zítra dívat lidem do tváře. Tvář člověka je odrazem našeho citového života. Zvláště pozorujte osoby, které znáte a všimněte si jak jejich povahy určuje tvář. Vrásky jsou přirozeným projevem stárnutí a dávají tváři výraz. Některé vrásky jsou doslova krásné. Například vrásky smíchu. Kdežto naopak hluboké vrásky u kořene nosu prozrazují pesimismus a přehnanou starostlivost.

 

xŽivot ve stresu

Na pleti se odráží celý náš dosavadní způsob života. Propadlé tváře jsou důsledkem kouření a jojo efektu při neustálé snaze zhubnout. Oteklé tváře prozrazují přítomnost alkoholu a nedostatku pohybu. Bledá pleť prozrazuje málo zeleniny v jídelníčku, prasklé koutky celkový nedostatek vitamínu, bulky na očním víčku, zvýšenou hladinu cholesterolu, kruhy pod očima únavu a nedostatek železa a vodnaté oči nedostatek spánku. Taková pleť jasně a zřetelně ukazuje, že žijete v trvalém stresu. Když je pleť v trvalém stresu, cévky v kůži se stahují, pleť je nedostatečně prokrvená a tím nastartujete kolotoč pleťových problémů. V první řadě než používat drahou kosmetiku, zbavte se stresu. Najděte si volný čas pro sebe, relaxujte, cvičte a žijte pro druhé. Optimistický člověk má zdravější pleť a jak je uvedeno výše i krásné vrásky.

 

xStřídavé hubnutí a jojo efekt

Kdo z nás by nechtěl vypadat mladě, krásně, být hubený..........A tak se honíme za různými zaručenými dietami. Pokud nechcete aby vaše pleť vypadala starší, rozhodně hubněte rozumně a nejlépe pod dohlednem dietologa. Co z toho, že za měsíc zhubnete 10 kg, ale vaše tvář bude vypadat starší a povadlejší.

 

xKosmetika - jsou to vyhozené peníze?

Přehnaná péče o pleť je jistě nezdravá.  Být zaměřen na sebe a na svůj vzhled je často obranou maskou, za kterou se snažíme schovat své pocity a trápení. Reklama nás nutí kupovat si přípravky na pleť, na víčka pod oči, na váčky nad oči, na tváře, na nos , na rty, na bradu.........Najít vyváženost může být proto těžké. Příkladem jsou pro nás národy z historie. Uměli využít přírodu k ošetření pleti a zároveň si uchovat přírozenou krásu. Inspiraci najdete v Egyptě, v Řecku či v Římě. Nemluvíme o kosmetice bohatých panovníků, ale o přírodních kosmetických přípravcích obyčejných lidí.

Rozhodnutí je na Vás. Ale zastávat názor, že vše je apriori špatné, také není moudré. Například pokud je vaše pleť mastnější a pórovitá, zaslouží si jistě péči. Chybou je usínat bez důkladného odlíčení pleti, protože zbytky make-up a venkovního znečištění, zanáší póry a pleť nemůže dýchat. Když stárneme, postupně se nám mění složení a množství hormonů v těle. Ženy znají strašák jménem menopauza. Snížení hladiny estrogenů urychluje stárnutí pleti. Peeling pleti a pravidelná aplikace přírodního krému je jistě rozumnou variantou jak zpomalit stárnutí pleti.

 

 Jak zpomalit stárnutí pleti?

Čas nejde zastavit. To je neoddiskutovatelná zkutečnost. Chcete-li zpomalit stárnutí pleti, zkuste dodržovat několik základních rad. Jak již bylo uvedeno výše, naše pleť je během dne bombardována nečistotou, vyfukovanými plyny, klimatizací …....

 

RADY PRO 25 +

První známky stárnutí pleti se mohou objevit již po 25 roku života. V těchto letech se jistě nemusíte starat o pleť tak jako v době kdy se blíží menopauza. Doporučujeme, aby jste se zaměřila na běžné čištění pleti, ochranu před přílišným sluněním a používejte přírodní kosmetické přípravky. Naučte se používat přírodní potraviny k ošetření pleti. Na webu Macrovita najdete praktické rady, které přírodní produkty Vám mohou posloužit stejně jako kosmetika. Přečtěte si článek o praktických zkušenostech z extra panenským olivovým olejem. Zvykněte si věnovat pár minut denně čištění pleti. Nejlépe je naučit se čistit pleť dvoufázově. Nejprve použijte čistící mléko či čistící emulzi. Tyto kosmetické přípravky odstraní nečistoty rozpuštěné v tucích folikul. Na závěr dočistěte pleť tonikem, který si poradí s usazeninami, znečištěním rozpustným ve vodě, zbytky make-up, a dodá pokožce osvěžení a hydrataci.

RADY PRO 30+

Postupně jak vaše pokožka stárne je dobré zaměřit se na prevenci proti vráskám a na hydrataci pleti. Důvodem péče je fakt, že se při stárnutí pleti vytrácejí zodpovědné látky za tvorbu kolagenu a elastinu. Proto je vhodné s přibývajícím věkem dodávat pravidelně pokožce to, co již sama nezvládá vyprodukovat. První příznaky stárnutí pleti jsou viditelné již po třicátém roce života. Zvláště žijete-li životem o kterém jsme psali výše, je více než jisté, že do života přicházejí první vrásky, pleť je sušší a ochablejší. Vrstva kůže se ztenčuje a zkracuje se životní cyklus obnovy kožních buněk. V tomto čase je pleť náchylnější na znečištění a vniknutí cizorodých látek do pórů pleti. Pro ošetření pleti platí to, co jste četli výše, ale je dobré zařadit do pravidelného pečování o pleť kosmetické přípravky na podporu kolagenových a elastinových vláken, protože ony dokáží udržet pleť déle hydratovanou. Tím docílíte trvalejší pevnost a pružnost pleti. S přibývajícími léty se snižuje imunita pleti a obranyschopnost je menší. Buňky na pleti ztrácejí schopnost vytvářet pigment a vznikají bělavá místa jak na pleti, tak na pokožce. Na jiných místech se naopak kožní buňky shlukují a vytvářejí pigmentové skvrny (stařecké skvrny). Projevem stárnutí pleti je přítomnost viditelných rozšiřujících se žilek. Důvodem je ztráta elasticity pleťových žilek a kapilár. Nedostatečným prokrvením pleti může docházet k lámavostí žilek a změně barvy pleti.

RADY PRO 40 +

Po čtyřicátém roce života začíná být pleť povadlá, bledší a pokožka se ztenčuje. Příčinou jsou nejen vnější vlivy, životospráva, dědičnost, ale rychle se snižující hormonální aktivita. Ta způsobuje zpomalení obnovy pleti a snížení tvorby kolagenních a elastinových vláken. Pleť povoluje, dochází k ochabování kontur obličeje. Z tohoto důvodu by se měly používat speciální kosmetické přípravky určené pro zralou a stárnoucí pleť. V tomto období života je jistě praktické zaměřit se na přírodní kosmetické přípravky které pomáhají obnovit pevnost a svěžest pleti. Pomohou přípravky s obsahem kyseliny listové, hyaluronové nebo peptidů. Je rozumné poohlédnout se po pleťových koncentrovaných sérech, hydratačních krémech a kosmetice věnující se okolí očí, dekoltu a krku. Nezapomínejte na pravidelnou očistu pleťovým mlékem a čistícím tonikem.

RADY PRO 50+

Vstupem do druhé poloviny našeho života, dochází ke zpomalení obnovy pokožky a pleti. Tvorba kolagenových a elastinových vláken velmi rychle klesá, na pleti jsou vidět první trvalejší vrásky a udržet pružnost pleti je náročnější. V tomto období zařaďte kromě všeho o čem jsme psali výše, krémy s liftingovým účinkem. Podívejte se na trhu s kosmetikou na koncentrované kapsle a intenzivní kůry na pleť. Stejně jako je pro vás důležitá starost o pleť, starejte se o celkový životní styl. Co vám bude platné, že budete mít krásnou pleť a váš život se vám nebude líbit. Najděte si koníčky, věnujte se činnostem které jste vlivem rodinných povinností nemohli dělat. Užívejte si života. Buďte optimističtí.

Co napsat na závěr?

Václav Postránecký razí životní filozofii, která je jistě dobrým životním krédem. „Stáří je jediná možnost jak se dožít vysokého věku. Je samozřejmě lepší, když nás na téhle cestě provází co nejméně bolesti a jiných újem a trápení. Ale jsou mezi námi i ti méně šťastnější. Ti nám zase ale nabízejí šanci, poskytnout jim pomoc nad jejich momentální možnosti.“

Další informace najdete na webu www.macrovita.cz